Tufts Public Safety

2017 Program Dates

First Session: May 24-June 30

Second Session: July 5-August 11

12-Week Session: May 24-August 11


With SHORT COURSES and WORKSHOPS running throughout the Summer!

Course List

Quick Guide

Credits

  • 1.0 course credits is equal to 4 semester hours at other institutions.
  • 0.5 course credits is equal to 2 semester hours at other institutions.

Course Numbers

  • 0001 - 0099: strictly undergraduate
  • 0100 - 0199: undergraduate or graduate
  • 0200 & Up: strictly graduate

Filter to specific types of courses, or view all courses below

Browse all summer courses below.  Search by department, then by course. 




American Studies
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstAMER 0180AModern Race & Racial Politics (Online)OnlineAnytimeAbowdOnline

Anthropology
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondANTH 0010BIntroduction to Sociocultural AnthropologyMW6:00-9:30 PMAbowd Tisch Library 314

Arabic
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondARB 03/4BIntensive Intermediate ArabicMTWThF9:00 AM-2:30 PMJajji Olin Center 318

Archaeology
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstARCH 0026AAncient Egypt, Civilization of the Nile & Near East (Online)OnlineAnytimeHarringtonOnline

Astronomy
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondAST 0010BWanderers in Space: Exploration & DiscoveryTWTh6:00-8:15 PMStaffTBA

Biology
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstBIO 0004AGross AnatomyTTh8:30 AM-12:30 PMPessinaTBA
FirstBIO 0011AKinesiologyMW1:00-4:30 PMBrooksTBA
FirstBIO 0041AGeneral GeneticsMTTh6:00-8:15 PMBrown Barnum Hall 104
FirstBIO 0046ACell BiologyMW6:00-9:30 PMPerry Barnum Hall 114
FirstBIO 0062AMolecular BiotechnologyMW5:00-8:30 PMCairns
Dinjaski
Science & Technology Center 136
FirstBIO 0105AMolecular BiologyTTh6:00-9:30 PMPerry Barnum Hall 114
FirstBIO 0162AMolecular BiotechnologyMW5:00-8:30 PMCairns
Dinjaski
Science & Technology Center 136
FirstBIO 0163ARecombinant DNA TechniquesTTh5:00-8:30 PMKaplan Halligan Hall 111A
SecondBIO 0005BNeuroanatomyWF8:30 AM-12:30 PMWhitneyTBA
SecondBIO 0009BPhysiologyMTTh8:30-11:30 AMLeavisTBA
SecondBIO 0010BPlants & Humanity (Online)OnlineAnytimeEllmoreOnline
SecondBIO 0152BBiochemistry & Cell MetabolismTTh6:00-9:30 PMStory Barnum Hall 104
SecondBIO 0185BFood for All: Ecology, Technology, & SustainabilityMW6:00-9:30 PMGomez Olin Center 107

Biomedical Engineering
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstBME 0062AMolecular BiotechnologyMW5:00-8:30 PMCairns
Dinjaski
Science & Technology Center 136
FirstBME 0162AMolecular BiotechnologyMW5:00-8:30 PMCairns
Dinjaski
Science & Technology Center 136
FirstBME 0163ARecombinant DNA TechniquesTTh5:00-8:30 PMKaplan Halligan Hall 111A
FirstBME 0180AIntroduction to Biomedical DevicesTTh6:00-9:30 PMSonek Science & Technology Center 135

Ceramics
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondCER 0018C1Beginning CeramicsMW6:00-9:00 PMStaffTBA

Chemical & Biological Eng
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstCHBE 0062AMolecular BiotechnologyMW5:00-8:30 PMCairns
Dinjaski
Science & Technology Center 136
FirstCHBE 0162AMolecular BiotechnologyMW5:00-8:30 PMCairns
Dinjaski
Science & Technology Center 136
FirstCHBE 0168ABiotechnology Processing Projects LabMW6:00-9:30 PMYi Science & Technology Center 134
FirstCHBE 0193ATransport Processes in Biological SystemsTTh5:30-9:00 PMMeldon Science & Technology Center 134

Chemistry
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstCHEM 0001AChemical Fundamentals (Lecture)MTWTh9:30-11:15 AMStaff Pearson Chemical Laboratory 106
FirstCHEM 0001ALAChemical Fundamentals (Lab)TTh1:00-5:00 PMStaff Pearson Chemical Laboratory 200
FirstCHEM 0001ARAChemical Fundamentals (Recitation)MW1:00-2:00 PMStaff Pearson Chemical Laboratory 106
FirstCHEM 0051AOrganic Chemistry I (Lecture)MTWTh9:30-11:30 AMKryatov Pearson Chemical Laboratory 104
FirstCHEM 0051ARAOrganic Chemistry I (Recitation)MW1:00-2:00 PMKryatov Pearson Chemical Laboratory 104
FirstCHEM 0051ARBOrganic Chemistry I (Recitation)TTh1:00-2:00 PMKryatov Pearson Chemical Laboratory 104
FirstCHEM 0053AAOrganic Chemistry I (Lab)MW1:00-5:00 PMKryatov Pearson Chemical Laboratory 210
FirstCHEM 0053ABOrganic Chemistry I (Lab)MW1:00-5:00 PMKryatov Pearson Chemical Laboratory 210
FirstCHEM 0053ACOrganic Chemistry I (Lab)TTh1:00-5:00 PMKryatov Pearson Chemical Laboratory 210
FirstCHEM 0053ADOrganic Chemistry I (Lab)TTh1:00-5:00 PMKryatov Pearson Chemical Laboratory 210
SecondCHEM 0002BChemical Principles (Lecture)MTWTh9:30-11:15 AMStaff Pearson Chemical Laboratory 106
SecondCHEM 0002BLChemical Principles (Lab)TTh1:00-5:00 PMStaff Pearson Chemical Laboratory 200
SecondCHEM 0002BRChemical Principles (Recitation)MW1:00-2:00 PMStaff Pearson Chemical Laboratory 106
SecondCHEM 0052BOrganic Chemistry II (Lecture)MTWTh9:30-11:30 AMKryatov Pearson Chemical Laboratory 104
SecondCHEM 0052BROrganic Chemistry II (Recitation)MW1:00-2:00 PMKryatov Pearson Chemical Laboratory 104
SecondCHEM 0054BAOrganic Chemistry II (Lab)TTh1:00-5:00 PMKryatov Pearson Chemical Laboratory 210
SecondCHEM 0054BBOrganic Chemistry II (Lab)TTh1:00-5:00 PMKryatov Pearson Chemical Laboratory 210

Child Study & Human Development
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstCSHD 0143AChild Life & the Hospitalized ChildTTh6:00-9:30 PMCantrellTBA
FirstCSHD 0161AAdvanced Personal & Social DevelopmentMW3:30-7:00 PMPottTBA
FirstCSHD 0169ASocial/Emotional Development in SchoolTTh4:00-7:30 PMPottTBA
FirstCSHD 0177ABilingual Studies in the U.S.TTh6:00-9:30 PMGidneyTBA
FirstCSHD 0194AThe Inclusive ClassroomMW5:00-8:30 PMElionTBA
FirstCSHD 0252ASeminar in Developmental ScienceTTh9:00 AM-12:00 noonJohnson Eaton Hall 208
OtherCSHD 014301Early Childhood Technology CertificateMTWThF9:00 AM-5:00 PMBers
Sullivan
TBA
SecondCSHD 0166BChildren's PlayTTh1:00-4:30 PMScarlettTBA
SecondCSHD 0174BDesigning Educational & Therapeutic EnvironmentsTTh6:00-9:00 PMModry-MandellTBA

Chinese
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstCHNS 0001AElementary Chinese (Online)OnlineAnytimeWangOnline
SecondCHNS 0002BElementary Chinese (Online)OnlineAnytimeWangOnline

Civil & Environmental Eng
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstCEE 0154APrinciples of Epidemiology (Online)OnlineAnytimeWoodinOnline
FirstCEE 0187AGeographical Information SystemsTTh6:00-9:30 PMDurant Tisch Library 203

Classics
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstCLS 0026AAncient Egypt, Civilization of the Nile & Near East (Online)OnlineAnytimeHarringtonOnline
FirstCLS 0045AWestern Political Thought IMW1:00-4:30 PMEvrigenis Olin Center 108
FirstCLS 0150APlato's SocratesTTh1:00-4:30 PMEvrigenis Olin Center 102
SecondCLS 0075BClassical MythologyTTh1:00-4:30 PMHarrington Barnum Hall 104
SecondGRK 0181B Historical Linguistics of Ancient GreekTTh9:00 AM-12:30 PMMahoney Eaton Hall 133
SecondLAT 0106BOvid: Metamorphoses et AmoresMW9:00 AM-12:40 PMHarrington Eaton Hall 333

Community Health
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstCH 0001AIntroduction to Community HealthMW9:00 AM-12:30 PMStranskyTBA
FirstCH 0056AIntroduction to Global HealthTTh9:00 AM-12:30 PMKosinskiTBA
FirstCH 0099ABehavioral Determinants of Health (Online)OnlineAnytimeCohen KnoepflerOnline
SecondCH 0002BHealth Care in AmericaMW9:00 AM-12:30 PMStranskyTBA

Computer Science
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
12 WeekCOMP 0010CComputer Science for AllMW3:00-4:15 PMWilson Halligan Hall 111A
12 WeekCOMP 0010CLComputer Science for All (Lab)TTh3:00-4:15 PMWilson Halligan Hall 122
12 WeekCOMP 0011CIntroduction to Computer ScienceMW6:00-8:30 PMShah
Shah
Halligan Hall 111B
12 WeekCOMP 0015CData StructuresM6:00-9:30 PMBiswas Halligan Hall 108
12 WeekCOMP 0199CInternship in Computer ScienceTBATBAChowTBA
FirstCOMP 0020AWeb Programming (Online)OnlineAnytimeChowOnline
FirstCOMP 0050AFundamentals of Computational Design (Online)OnlineAnytimeHassounOnline
FirstCOMP 0061ADiscrete MathematicsMTWThF10:45 AM-12:30 PMFaubion Bromfield-Pearson 005
FirstCOMP 0131AArtificial IntelligenceTW6:00-8:30 PMStaff Halligan Hall 108
FirstCOMP 0160AAlgorithms (Online)OnlineAnytimeAloupisOnline
FirstCOMP 0170AComputation TheoryMW6:00-9:30 PMMairson Halligan Hall 102
SecondCOMP 0116BComputer Systems Security (Online)OnlineAnytimeChowOnline
SecondCOMP 0150BAlgorithms & Data Structures (Online)OnlineAnytimeAloupisOnline

Dance
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstDNC 0091ACreative Dance for ChildrenTWTh9:30 AM-12:00 noonCelichowska Jackson Gym 113

Drama
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstDR 0007AIntroduction to TheatreMW6:00-7:45 PMStaff Tisch Library 304
FirstDR 0027APublic SpeakingMW6:00-9:00 PMCooney Perry and Marty Granoff Music Center 251
SecondDR 0007BIntroduction to TheatreMW6:00-7:45 PMStaff Lane Hall 100
SecondDR 0010BIntroduction to ActingTTh6:00-9:30 PMYakubovskaya Perry and Marty Granoff Music Center 251

Drawing
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstDRW 0012C1Mixed Media MenagerieTWTh6:00-9:00 PMStaffTBA
FirstDRW 0015N1Making Marks: Introduction to Drawing - IntensiveSa1:00-4:00 PMStaffTBA
FirstDRW 0090N1In the Mix: Combining Drawing & Painting - IntensiveMTWThF1:00-4:00 PMCarterTBA
FirstDRW 0090S1In the Mix: Combining Drawing & Painting - IntensiveTTh6:00-10:15 PMCarterTBA
SecondDRW 0004N1Drawing Connections, ExpressionSaSu1:00-6:00 PMStaffTBA

Economics
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstEC 0003AFinancial AccountingTWTh6:00-8:15 PMMurphy Braker Hall 113
FirstEC 0005APrinciples of EconomicsTWTh10:00 AM-12:15 PMSwitala Braker Hall 113
FirstEC 0012AIntermediate Macroeconomic TheoryTWTh10:00 AM-12:15 PMKutsoati Braker Hall 118
FirstEC 0013AStatisticsTWTh1:30-3:45 PMBianconi Braker Hall 118
FirstEC 0015ABasic EconometricsTWTh6:00-8:15 PMBianconi Braker Hall 118
FirstEC 0150AFinancial EconomicsMTW1:30-3:45 PMKutsoati Braker Hall 113
SecondEC 0005BPrinciples of Economics (Online)OnlineAnytimeMcMillanOnline
SecondEC 0007BPrinciples of FinanceTWTh6:00-8:15 PMMurphy Braker Hall 113
SecondEC 0011BIntermediate Microeconomic TheoryTWTh10:00 AM-12:15 PMSwitala Braker Hall 113
SecondEC 0050BIntroduction to FinanceTWTh1:30-3:45 PMTurner Bromfield-Pearson 101
SecondEC 0162BInternational FinanceTWTh6:00-8:15 PMKimelman Braker Hall 118

Education
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstED 0130AHuman Development & LearningTTh9:00 AM-12:30 PMSeaton Halligan Hall 108
FirstED 0142AEducation of the Exceptional ChildTTh5:00-8:30 PMBeardsley Lane Hall 100A
FirstED 0161AAnthropology & Sociology of the SchoolMW1:00-4:30 PMVaught Lane Hall 100
FirstED 0168APedagogiesMW5:00-8:30 PMVaught Tisch Library 314
FirstED 0183AGrammar & Writing for Teachers (Online)OnlineAnytimeSimpsonOnline
FirstED 0184AGeography CurriculumMW5:00-8:30 PMDaly Eaton Hall 204
FirstED 0191ABInnovative Art Methods, Pre-K to 8MW1:00-4:30 PMFurstTBA
FirstED 0191ACInnovative Art Methods, 5 to 12MW5:00-8:30 PMFurstTBA
FirstED 0191ADFoundations of Literacy (Online)OnlineAnytimeSimpsonOnline
FirstED 0191AESTEAM (Science, Tech, Education, Arts, & Math)MW5:00-8:30 PMGuzman Olin Center 218
FirstED 0244AAssessment & Intervention in Learning ProblemsTTh1:00-4:30 PMRogers Olin Center 107
FirstED 0252AGroup Dynamics in Educational SettingsTTh5:00-8:30 PMCarver 26 Winthrop Street 113
FirstED 0274AMethods of School Psychology ResearchTTh1:00-4:30 PMPinto Olin Center 103
SecondED 0130BHuman Development and LearningTTh1:00-4:30 PMSeaton Halligan Hall 108
SecondED 0142BEducation of the Exceptional ChildTTh9:00 AM-12:30 PMSeaton Halligan Hall 111B
SecondED 0162BCritical History of U.S. EducationTTh5:00-8:30 PMPerella Lane Hall 100A
SecondED 0185BEconomics in the Social Studies CurriculumTTh5:00-8:30 PMRono Tisch Library 310
SecondED 0191BArt Education of the Exceptional ChildMW5:00-8:30 PMFurstTBA
SecondED 0198BField Studies EducationTBATBACohenTBA
SecondED 0249BSocial Justice in SchoolsTTh1:00-4:30 PMPinto Bromfield-Pearson 007

Electrical & Computer Eng
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
12 WeekEE 0194CAProcessing for Micro and Nano FabricationTTh10:00 AM-12:00 noonStaff Halligan Hall 111A
12 WeekEE 0194CBTools for Nano ScienceM10:00 AM-12:00 noonStaff Halligan Hall 111A

Engineering Education
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
12 WeekENE 0111CEngineering & Science for Elementary Ed IIOnlineAnytimeHeffernanOnline
12 WeekENE 0151CEngineering & science for Middle & High School IIOnlineAnytimeStaffOnline

Engineering Management
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
12 WeekEM 0211CLean Six SigmaT6:00-9:30 PMPochampallyTBA

Engineering Psychology
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
12 WeekENP 0149CHuman ErrorsM6:00-9:00 PMDurrani
McEwen
TBA

Engineering Science
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
12 WeekES 0007CThermodynamicsTTh10:30-11:45 AMRezaei Nejad Anderson Hall 306
FirstES 0005AIntroduction to Mechanical Statics & DynamicsTTh4:00-7:30 PMChudyk Halligan Hall 111B
FirstES 0008AFluid MechanicsMW9:00 AM-12:30 PMRamsburg Anderson Hall 306
FirstES 0056AProbability & StatisticsMW6:00-9:30 PMChudyk Halligan Hall 111A

English
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
12 WeekENG 0002CFreshman Writing SeminarMW6:00-7:45 PMTalusan Tisch Library 310
FirstENG 0005ACreative Writing: FictionMW6:00-9:30 PMWeesner Eaton Hall 124
FirstENG 0086AJane Austen: Novels & FilmTTh1:00-4:30 PMGenster 26 Winthrop Street 113
FirstENG 0191ACThe Childhood Canon & DisneyTTh1:00-4:30 PMKing Tisch Library 314
FirstENG 0191ADShakespeare & FilmTTh6:00-9:30 PMGenster Tisch Library 310
SecondENG 0005BCreative Writing: FictionTTh6:00-9:30 PMHurka Olin Center 103
SecondENG 0092BPopular Culture in AmericaTTh1:00-4:30 PMKing Tisch Library 314
SecondENG 0092BADigital RhetoricTTh6:00-9:30 PMCrano Bromfield-Pearson 005

Environmental Studies
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondENV 0010BPlants & Humanity (Online)TBATBAEllmoreTBA
SecondENV 0182BFood for All: Ecology, Technology, and SustainabilityMW6:00-9:30 PMGomez Olin Center 107

Experimental College
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstEXP 0027AHuman-Animal StudiesTTh6:00-9:30 PMCummings Tisch Library 314

Film and Animation
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondFLM 0005BAnimation and Motion GraphicsMW1:00-3:00 PMStaffTBA

Film and Media Studies
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
12 WeekFMS 0099CAFMS InternshipTBATBAGoldbergTBA
FirstFMS 0094ADocumentary Film ProductionM5:30-9:00 PMMinik Aidekman Arts Center 012
FirstFMS 0094LADocumentary Film Production (Lab)W5:30-9:00 PMMinik Aidekman Arts Center 012

French
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstFR 0001AElementary French I (Online)OnlineAnytimeCondittoOnline
FirstFR 0003AIntermediate French IMWTh6:00-8:15 PMKelly Olin Center 107
FirstFR 0191AFrancophone Poetry & SongTTh5:00-8:30 PMSchub Olin Center 218
SecondFR 0002BElementary French II (Online)OnlineAnytimeCondittoOnline

Graphic Arts
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstGRA 0002C1Beginning Graphic DesignMTWTh1:00-6:45 PMHodaraTBA
FirstGRA 0003C1Introduction to TypographTTh1:00-5:15 PMGibbonsTBA
FirstGRA 0004C1Illustrating Children's BooksMW6:00-9:00 PMPlumeTBA
FirstGRA 0017C1Design Generation with Photoshop & IllustratorTW9:00 AM-12:45 PMThayerTBA
FirstGRA 0036AThe Art of CollageSa9:00 AM-1:00 PMPlumeTBA
FirstGRA 0037ATheory of Graphic DesignTTh2:00-6:00 PMStaffTBA
FirstGRA 0063C1Intermediate Graphic DesignMWF6:00-9:00 PMBreinerTBA
FirstGRA 0064C1Visualizing InformationTTh6:00-10:15 PMGibbonsTBA
SecondGRA 0012C1Fundamentals of 2-D DesignMWF6:00-9:00 PMDaceyTBA

Greek
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondGRK 0181BHistorical Linguistics of Ancient GreekTTh9:00 AM-12:30 PMMahoney Eaton Hall 333

History
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstHIST 0001AInternational Relations in Historical PerspectiveMW1:00-4:30 PMProctor Eaton Hall 333
FirstHIST 0053AEurope To 1815MW6:00-9:30 PMProctor Eaton Hall 333
FirstHIST 0076AAncient Egypt, Civilization of the Nile & Near East (Online)OnlineAnytimeHarringtonOnline
FirstHIST 0173ASports in American HistoryMW6:00-9:30 PMHerlihy Olin Center 102
FirstHIST 0293ARevitalizing Historic House MuseumsMW6:00-9:30 PMSilberman
Turino
TBA
SecondHIST 0054BEurope Since 1815MW6:00-9:30 PMProctor Eaton Hall 333
SecondHIST 0087BMiddle East/Central Asia: World of IslamMW1:00-4:30 PMShadbash Lane Hall 100
SecondHIST 0171BModern Africa Through Film & FictionTTh6:00-9:30 PMSchaefer Lane Hall 100
SecondHIST 0173BBoston HistoryMW6:00-9:30 PMHerlihy Olin Center 102

History of Art
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstFAH 0053AOrigins of Modern ArtTTh6:00-9:30 PMLaw Tisch Library 304
FirstFAH 0153AOrigins of Modern ArtTTh6:00-9:30 PMLaw Tisch Library 304

Intern. Literary & Visual Studies
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstILVS 0075AJapanese Visual CultureMW6:00-9:00 PMInouye Olin Center 011

Japanese
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstJPN 0001AElementary Japanese IMTWTh10:45 AM-12:30 PMYagi Olin Center 109
FirstJPN 0113AJapanese Visual CultureMW6:00-9:00 PMInouye Olin Center 011
SecondJPN 0002BElementary Japanese IIMTWTh10:45 AM-12:30 PMYagi Olin Center 103

Latin
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondLAT 0106BOvid: Metamorphoses et AmoresMW9:00 AM-12:40 PMHarrington Eaton Hall 333

Linguistics
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondLING 0191BHistorical Linguistics of Ancient GreekTTh9:00 AM-12:30 PMMahoney Eaton Hall 333

Mathematics
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstMATH 0019AThe Mathematics of Social ChoiceTWTh10:00 AM-12:15 PMGlaser Bromfield-Pearson 101
FirstMATH 0021AIntroductory Statistics (Online)OnlineAnytimeGarantOnline
FirstMATH 0032ACalculus I (Online)OnlineAnytimeRuaneOnline
FirstMATH 0034ACalculus IITWTh10:00 AM-12:15 PMBoghosian Bromfield-Pearson 002
FirstMATH 0042ACalculus IIITWTh1:30-3:45 PMBoghosian Bromfield-Pearson 002
FirstMATH 0051ADifferential EquationsMTWThF9:00-10:30 AMTaylor Bromfield-Pearson 005
FirstMATH 0061ADiscrete MathematicsMTWThF10:45 AM-12:30 PMFaubion Bromfield-Pearson 005
FirstMATH 0070ALinear AlgebraMTWThF10:45 AM-12:05 PMTaylor Bromfield-Pearson 007
SecondMATH 0019BMath of Social ChoiceMTWTh10:45 AM-12:30 PMAbhishek Bromfield-Pearson 002
SecondMATH 0030BIntroduction to CalculusMTWTh10:45 AM-12:30 PMStaff Bromfield-Pearson 007
SecondMATH 0032BCalculus IMTWTh10:45 AM-12:30 PMStaff Bromfield-Pearson 003
SecondMATH 0034BCalculus IIMTWTh10:45 AM-12:30 PMHealy Bromfield-Pearson 005
SecondMATH 0161BProbabilityMTWThF10:45 AM-12:05 PMGarmirian Bromfield-Pearson 101

Mechanical Engineering
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstME 0108AModern Quality ControlTTh6:00-9:30 PMSaigal Bromfield-Pearson 003
FirstME 0126AComputer Integrated EngineeringMW6:00-9:30 PMSaigal Anderson Hall 309
FirstME 0149AGPS & Satellite NavigationTWTh6:00-8:15 PMMisra
Misra
Anderson Hall 306
SecondME 0016BHeat TransferTTh9:00 AM-12:30 PMKastor Anderson Hall 309

Metals
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondMTL 0003BCuriouser & CurioserTTh1:00-4:00 PMStaffTBA
SecondMTL 0035BCast & Mold Making IMWF6:00-9:00 PMStaffTBA
SecondMTL 0036C1Lost Wax CastingMW1:00-4:00 PMCrane
Staff
TBA
SecondMTL 0052N1What a Relief: Sculpting Small Metal Relieves - Chasing & RepousseTBA1:00-4:00 PMStaffTBA

Music
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstMUS 0005AMusic as CultureTTh1:00-4:30 PMJankowsky Perry and Marty Granoff Music Center 271
FirstMUS 0010AIntroduction to Music TheoryMW1:00-4:30 PMMcLaughlin Perry and Marty Granoff Music Center 251
FirstMUS 0097AHistory of Electronic Music 1890-1980 (Online)OnlineAnytimeLehrmanOnline

Nutrition
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
12 WeekNU 010501Communicating Health Information to Diverse AudiencesW4:30-7:30 PMBrennerTBA
12 WeekNU 018901Nutrition & EntrepreneurshipW6:00-9:00 PMStaffTBA
FirstNU 0101AHuman Nutrition (Online)OnlineAnytimeMcKayOnline
OtherNU 018601Hot Topics & Controversies in NutritionMTWThF8:00 AM-12:00 noonSaltzmanTBA
OtherNU 018701Complex Systems ApproachMTWThF8:00 AM-12:00 noonNovickTBA
OtherNU 018801Global Diet & Cardiometabolic RiskMTWThF8:00 AM-12:00 noonSinghTBA
OtherNU 019001Introductory & Advanced Data Analysis RetreatMTWThFTBAStaffTBA
SecondNU 0101BHuman NutritionTTh6:00-9:30 PMMcKay Perry and Marty Granoff Music Center 271

Occupational Therapy
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstOTS 0102AGross AnatomyTTh8:30 AM-12:30 PMPessinaTBA
FirstOTS 0104ABKinesiologyMW1:00-4:30 PMBrooksTBA
FirstOTS 0193AWorking with Children with Autism (Online)OnlineAnytimeMorrisOnline
FirstOTS 0194ABWorking with Children with Self-Regulation Issues (Online)OnlineAnytimeMorrisOnline
FirstOTS 0194ACAdapted Sports ExperienceTTh9:00 AM-12:00 noonStaff
Harney
TBA
FirstOTS 0276ATopics in Hand & Upper Extremity Rehabilitation IIIMW5:30-9:15 PMBrooksTBA
SecondOTS 0101BPhysiologyMTTh8:30-11:30 AMLeavisTBA
SecondOTS 0103BNeuroanatomyWF8:30 AM-12:30 PMWhitneyTBA
SecondOTS 0194BBSexuality in the Context of AgingMW5:00-8:30 PMStaffTBA

Painting
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstPAI 0007AThrough a Chinese LensMTWTh6:00-10:00 PMStaffTBA
FirstPAI 0016S1Painting with AcrylicsMW6:00-10:15 PMStaffTBA

Peace & Justice Studies
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstPJS 0150AWomen, War, and PeaceTWTh10:00 AM-12:30 PMDonahoe Tisch Library 314

Philosophy
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstPHIL 0001AIntroduction to Philosophy (Online)OnlineAnytimeDenbyOnline
FirstPHIL 0024AIntroduction to EthicsMW6:00-8:30 PMAmir Bromfield-Pearson 101
FirstPHIL 0033ALogicTWTh10:00 AM-12:15 PMDenby Barnum Hall 114
FirstPHIL 0041AWestern Political Thought IMW1:00-4:30 PMEvrigenis Olin Center 108
FirstPHIL 0052AAestheticsTTh6:00-9:30 PMAmir Bromfield-Pearson 007
FirstPHIL 0091ASeeing Differently: Insiders and Outsiders
in Philosophy & Photography (Online)
OnlineAnytimeDeCaro
White
Online
FirstPHIL 0091ABRome in Focus: Philosophy & Photography in the Eternal CityTBATBADeCaro
White
TBA
FirstPHIL 0150APlato's SocratesTTh1:00-4:30 PMEvrigenis Olin Center 102
SecondPHIL 0001BIntroduction to PhilosophyMW6:00-9:30 PMMcConnell Tisch Library 314
SecondPHIL 0042BWestern Political Thought IIMW1:00-4:30 PMEvrigenis Olin Center 103
SecondPHIL 0054BPhilosophy & FilmMW6:00-9:30 PMDeCaro Tisch Library 304
SecondPHIL 0091BMedia EthicsTTh6:00-9:30 PMStaffTBA

Photography
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondPHT 0004BAdvanced BasicsMW9:00 AM-1:15 PMO'ConnorTBA
SecondPHT 0005C1Introduction to Analog PhotographyMW6:00-10:15 PMStaffTBA
SecondPHT 0029C1Photography as Contemporary ArtMW1:00-5:15 PMStaffTBA
SecondPHT 0030C1Digital Photography ITTh6:00-10:15 PMStaffTBA

Physics
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstPHY 0001AIntroduction to Physics I w/ Lab (Lecture)MTWTh10:45 AM-12:30 PMStaffTBA
FirstPHY 0001ALAPHY 0001 & PHY 0011 (Shared Lab)T2:30-5:00 PMStaffTBA
FirstPHY 0001ALBPHY 0001 & PHY 0011 (Shared Lab)W8:00-10:30 AMStaffTBA
FirstPHY 0001ALCPHY 0001 & PHY 0011 Shared LabT8:00-10:30 AMStaffTBA
FirstPHY 0001ALDPHY 0001 & PHY 0011 (Shared Lab)W5:00-7:30 PMStaffTBA
FirstPHY 0001ALEPHY 0001 & PHY 0011 (Shared Lab)T5:30-8:00 PMStaffTBA
FirstPHY 0001ARAIntroduction to Physics w/Lab (Recitation)MW9:45-10:35 AMStaffTBA
FirstPHY 0001ARBIntroduction to Physics w/Lab (Recitation)TTh1:30-2:20 PMStaffTBA
FirstPHY 0011AGeneral Physics I w/ Lab (Lecture)MTWTh10:45 AM-12:30 PMStaffTBA
FirstPHY 0011ARAGeneral Physics I w/Lab (Recitation)TTh1:30-2:20 PMStaffTBA
SecondPHY 0001BIntroductory Physics I, with Lab (Lecture)MTWTh10:45 AM-12:30 PMStaffTBA
SecondPHY 0001BLIntroductory Physics I (LAB)W2:00-4:40 PMStaffTBA
SecondPHY 0001BRIntroductory Physics I, with Lab (Recitation)TTh1:30-2:20 PMStaffTBA
SecondPHY 0002BIntroductory Physics II, with Lab (Lecture)MTWTh10:45 AM-12:30 PMNapierTBA
SecondPHY 0002BLAIntroductory Physics II & Physics 12 (Shared Lab)T2:30-5:00 PMStaffTBA
SecondPHY 0002BLBIntroductory Physics II & Physics 12 (Shared Lab)W8:00-10:30 AMStaffTBA
SecondPHY 0002BLCIntroductory Physics II & Physics 12 (Shared Lab)T8:00-10:30 AMStaffTBA
SecondPHY 0002BLDIntroductory Physics II & Physics 12 (Shared Lab)W5:00-7:30 PMStaffTBA
SecondPHY 0002BRAIntroductory Physics II, with Lab (Recitation)MW9:45-10:35 AMStaffTBA
SecondPHY 0002BRBIntroductory Physics II, with Lab (Recitation)TTh1:30-2:20 PMStaffTBA
SecondPHY 0012BGeneral Physics II, with Lab (Lecture)MTWTh10:45 AM-12:30 PMStaffTBA
SecondPHY 0012BRGeneral Physics II, with Lab (Recitation)TTh1:30-2:20 PMStaffTBA
SecondPHY 0013BIntroduction to Modern PhysicsMTWTh10:45 AM-12:30 PMStaffTBA

Political Science
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstPS 0021AIntroduction to Comparative PoliticsMW9:00 AM-12:30 PMArt Lane Hall 100
FirstPS 0041AWestern Political Thought IMW1:00-4:30 PMEvrigenis Olin Center 108
FirstPS 0150APlato's SocratesTTh1:00-4:30 PMEvrigenis Olin Center 102
FirstPS 0172AUS Foreign Policy in the Middle EastMW9:00 AM-12:30 PMMufti Packard Hall 201
SecondPS 0042BWestern Political Thought IIMW1:00-4:30 PMEvrigenis Olin Center 103

Print and Paper
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstPRT 0038S1Screenpriting A to Z - IntensiveMTWThF1:00-6:00 PMStaffTBA
SecondPRT 0017C1Introduction to Woodcut/MonoprintMW1:00-3:00 PMStaffTBA
SecondPRT 0070S1Intaglio & EtchingTTh1:00-3:00 PMStaffTBA

Psychology
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstPSY 0001AIntroduction to Psychology (Online)OnlineAnytimeCohen KnoepflerOnline
FirstPSY 0012AAbnormal PsychologyTTh6:00-9:30 PMStaff Bromfield-Pearson 005
FirstPSY 0025APhysiological PsychologyMW6:00-9:30 PMCohen Knoepfler Bromfield-Pearson 002
FirstPSY 0031AStatistics for the Behavioral SciencesMW6:00-9:30 PMBarch Psychology Building 109
FirstPSY 0136AStereotypes, Predjudice, and DiscriminationTTh1:30-4:00 PMMaddox Psychology Building 111
SecondPSY 0001BIntroduction to PsychologyMW6:00-9:30 PMCohen Knoepfler Halligan Hall 111A
SecondPSY 0013BSocial Psychology (Online)OnlineAnytimeSommersOnline
SecondPSY 0027BPerceptionTTh6:00-9:30 PMStaff Bromfield-Pearson 002
SecondPSY 0032BExperimental PsychologyMW6:00-9:30 PMBarch Psychology Building 109
SecondPSY 0036BExperimental Social PsychologyTTh1:30-4:00 PMMaddox Psychology Building 109
SecondPSY 0196BSocial NeuroscienceTTh6:30-9:00 PMStaff East Hall 113A

Sculpture
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstSCP 0019C1Digital Techniques: Ornament to ObjectTTh1:00-4:00 PMDavies
Staff
TBA
FirstSCP 0024N1Wood Construction for ArtistsMTWThF1:00-5:00 PMStaffTBA

Sociology
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondSOC 0001BIntroduction to SociologyMW9:00 AM-12:30 PMDhingra Eaton Hall 203
SecondSOC 0149BDeviant Behavior (Online)OnlineAnytimeWeinbergOnline

Spanish
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstSPN 0001AElementary Spanish I (Online)OnlineAnytimeRosso-O'LaughlinOnline
FirstSPN 0003AIntermediate Spanish ITWTh6:00-8:15 PMRisse Olin Center 111
FirstSPN 0021AComposition & Conversation ITWTh6:00-8:15 PMFernandez-Garcia Olin Center 113
SecondSPN 0002BElementary Spanish II (Online)OnlineAnytimeRosso-O'LaughlinOnline
SecondSPN 0004BIntermediate Spanish IITWTh6:00-8:15 PMOlder Olin Center 218
SecondSPN 0022BXComposition & Conversation II, Mexico y Los MexicanosTTh6:00-9:30 PMCantu Olin Center 107
SecondSPN 0121BAdvanced Composition & Conversation II,
Mexico y Los Mexicanos
TTh6:00-9:30 PMCantu Olin Center 107

Studio Art
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstDRW 0015N1Making Marks: Introduction to Drawing - IntensiveSa1:00-4:00 PMStaffTBA
FirstDRW 0090N1In the Mix: Combining Drawing & Painting - IntensiveMTWThF1:00-4:00 PMCarterTBA
FirstDRW 0090S1In the Mix: Combining Drawing & Painting - IntensiveTTh6:00-10:15 PMCarterTBA
FirstGRA 0002C1Beginning Graphic DesignMTWTh1:00-6:45 PMHodaraTBA
FirstGRA 0003C1Introduction to TypographTTh1:00-5:15 PMGibbonsTBA
FirstGRA 0004C1Illustrating Children's BooksMW6:00-9:00 PMPlumeTBA
FirstGRA 0017C1Design Generation with Photoshop & IllustratorTW9:00 AM-12:45 PMThayerTBA
FirstGRA 0063C1Intermediate Graphic DesignMWF6:00-9:00 PMBreinerTBA
FirstGRA 0064C1Visualizing InformationTTh6:00-10:15 PMGibbonsTBA
FirstPAI 0016S1Painting with AcrylicsMW6:00-10:15 PMStaffTBA
FirstPRT 0038S1Screenpriting A to Z - IntensiveMTWThF1:00-6:00 PMStaffTBA
SecondCER 0018C1Beginning CeramicsMW6:00-9:00 PMStaffTBA
SecondDRW 0004N1Drawing Connections, ExpressionSaSu1:00-6:00 PMStaffTBA
SecondGRA 0012C1Fundamentals of 2-D DesignMWF6:00-9:00 PMDaceyTBA
SecondMTL 0052N1What a Relief: Sculpting Small Metal Relieves - Chasing & RepousseTBA1:00-4:00 PMStaffTBA
SecondPHT 0030C1Digital Photography ITTh6:00-10:15 PMStaffTBA
SecondPRT 0070S1Intaglio & EtchingTTh1:00-3:00 PMStaffTBA

Urban & Env Policy & Planning
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
12 WeekUEP 0194CPlanning for Pedestrians & BicyclesTh6:00-9:30 PMChase 97 Talbot Avenue 108
12 WeekUEP 0254CQuantitative ReasoningT1:00-4:30 PMLynch Tisch Library 203
FirstUEP 0161AWriting & Public CommunicationMW1:00-4:30 PMTalusan 97 Talbot Avenue 108
FirstUEP 0194AASustainability & the Food IndustryMW6:00-9:30 PMStaff Olin Center 318
FirstUEP 0230ANegotiation, Mediation, and Conflict ResolutionTTh6:00-9:30 PMBurdick Olin Center 002
SecondUEP 0191BPhilanthropy and FundraisingTTh6:00-9:30 PMBonner-DuVal Olin Center 318
SecondUEP 0194BAUrban Political EcologyMW6:00-9:30 PMStaff Olin Center 318
SecondUEP 0226BSocial Justice & Sustainability (Online)OnlineAnytimeStaffOnline

Video
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondVID 0030BVideo as an Art FormTTh1:00-3:00 PMStaffTBA

Tufts Summer Session offers over 170 courses to Tufts and Visiting students annually. Click on the specific department and course to find a course that is right for you.