Tufts Public Safety

2017 Program Dates

First Session: May 24-June 30

Second Session: July 5-August 11

12-Week Session: May 24-August 11


With SHORT COURSES and WORKSHOPS running throughout the Summer!

Audit Course List

The courses listed below are available on an “Audit” or “Not for Credit” basis. Auditors are subject to any and all Tufts University policies and procedures concerning enrollment as a summer visiting student.

This list includes courses available to Community and Alumni Audit students, though additional restrictions apply. See the Community Audit and Alumni Audit pages for more details.

The following is a guide to Tufts University Summer Session undergraduate and graduate course numbers:

  • 0001 - 0099: strictly undergraduate
  • 0100 - 0199: undergraduate or graduate
  • 0200 & Up: strictly graduate

Notes:

  • Some course descriptions contain Tufts University information pertaining to fall and spring offerings of the same course. Where possible, summer specific information has been provided.
  • Pre-requisite and prior study/learning recommendations are indicated in course descriptions. Students who do not attend Tufts in the fall or spring terms should pay attention to these indications when making course selections. If you have questions, contact the instructor or sponsoring department.

This schedule is subject to change.

Filter to specific types of courses, or view all courses below

Browse Summer Audit Courses below. Search by department, then by course.




Anthropology
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondANTH 0010BIntroduction to Sociocultural AnthropologyMW6:00-9:30 PMAbowd Tisch Library 314

Astronomy
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondAST 0010BWanderers in Space: Exploration & DiscoveryTWTh6:00-8:15 PMStaffTBA

Biology
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstBIO 0004AGross AnatomyTTh8:30 AM-12:30 PMPessinaTBA
FirstBIO 0011AKinesiologyMW1:00-4:30 PMBrooksTBA
FirstBIO 0041AGeneral GeneticsMTTh6:00-8:15 PMBrown Barnum Hall 104
FirstBIO 0046ACell BiologyMW6:00-9:30 PMPerry Barnum Hall 114
FirstBIO 0062AMolecular BiotechnologyMW5:00-8:30 PMCairns
Dinjaski
Science & Technology Center 136
FirstBIO 0105AMolecular BiologyTTh6:00-9:30 PMPerry Barnum Hall 114
FirstBIO 0162AMolecular BiotechnologyMW5:00-8:30 PMCairns
Dinjaski
Science & Technology Center 136
SecondBIO 0005BNeuroanatomyWF8:30 AM-12:30 PMWhitneyTBA
SecondBIO 0009BPhysiologyMTTh8:30-11:30 AMLeavisTBA
SecondBIO 0152BBiochemistry & Cell MetabolismTTh6:00-9:30 PMStory Barnum Hall 104
SecondBIO 0185BFood for All: Ecology, Technology, & SustainabilityMW6:00-9:30 PMGomez Olin Center 107

Biomedical Engineering
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstBME 0062AMolecular BiotechnologyMW5:00-8:30 PMCairns
Dinjaski
Science & Technology Center 136
FirstBME 0162AMolecular BiotechnologyMW5:00-8:30 PMCairns
Dinjaski
Science & Technology Center 136
FirstBME 0180AIntroduction to Biomedical DevicesTTh6:00-9:30 PMSonek Science & Technology Center 135

Ceramics
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondCER 0018C1Beginning CeramicsMW6:00-9:00 PMStaffTBA

Chemical & Biological Eng
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstCHBE 0062AMolecular BiotechnologyMW5:00-8:30 PMCairns
Dinjaski
Science & Technology Center 136
FirstCHBE 0162AMolecular BiotechnologyMW5:00-8:30 PMCairns
Dinjaski
Science & Technology Center 136

Child Study & Human Development
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstCSHD 0143AChild Life & the Hospitalized ChildTTh6:00-9:30 PMCantrellTBA
FirstCSHD 0161AAdvanced Personal & Social DevelopmentMW3:30-7:00 PMPottTBA
FirstCSHD 0169ASocial/Emotional Development in SchoolTTh4:00-7:30 PMPottTBA
FirstCSHD 0177ABilingual Studies in the U.S.TTh6:00-9:30 PMGidney Eaton Hall 206
FirstCSHD 0194AThe Inclusive ClassroomMW5:00-8:30 PMElionTBA
SecondCSHD 0166BChildren's PlayTTh1:00-4:30 PMScarlettTBA
SecondCSHD 0174BDesigning Educational & Therapeutic EnvironmentsTTh6:00-9:00 PMModry-MandellTBA

Civil & Environmental Eng
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstCEE 0187AGeographical Information SystemsTTh6:00-9:30 PMDurant Tisch Library 203

Classics
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstCLS 0045AWestern Political Thought IMW1:00-4:30 PMEvrigenis Olin Center 108
FirstCLS 0150APlato's SocratesTTh1:00-4:30 PMEvrigenis Olin Center 102
SecondCLS 0075BClassical MythologyTTh1:00-4:30 PMHarrington Barnum Hall 104
SecondGRK 0181B Historical Linguistics of Ancient GreekTTh9:00 AM-12:30 PMMahoney Eaton Hall 133
SecondLAT 0106BOvid: Metamorphoses et AmoresMW9:00 AM-12:40 PMHarrington Eaton Hall 333

Community Health
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstCH 0001AIntroduction to Community HealthMW9:00 AM-12:30 PMStranskyTBA
FirstCH 0056AIntroduction to Global HealthTTh9:00 AM-12:30 PMKosinskiTBA
SecondCH 0002BHealth Care in AmericaMW9:00 AM-12:30 PMStranskyTBA

Computer Science
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
12 WeekCOMP 0010CComputer Science for AllMW3:00-4:15 PMWilson Halligan Hall 111A
12 WeekCOMP 0010CLComputer Science for All (Lab)TTh3:00-4:15 PMWilson Halligan Hall 122
12 WeekCOMP 0011CIntroduction to Computer ScienceMW6:00-8:30 PMShah
Shah
Halligan Hall 111B
12 WeekCOMP 0015CData StructuresM6:00-9:30 PMBiswas Halligan Hall 108
FirstCOMP 0061ADiscrete MathematicsMTWThF10:45 AM-12:30 PMFaubion Bromfield-Pearson 005
FirstCOMP 0131AArtificial IntelligenceTW6:00-8:30 PMStaff Halligan Hall 108

Drama
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondDR 0007BIntroduction to TheatreMW6:00-7:45 PMStaff Lane Hall 100

Economics
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstEC 0003AFinancial AccountingTWTh6:00-8:15 PMMurphy Braker Hall 113
FirstEC 0005APrinciples of EconomicsTWTh10:00 AM-12:15 PMSwitala Braker Hall 113
FirstEC 0012AIntermediate Macroeconomic TheoryTWTh10:00 AM-12:15 PMKutsoati Braker Hall 118
FirstEC 0013AStatisticsTWTh1:30-3:45 PMBianconi Braker Hall 118
FirstEC 0015ABasic EconometricsTWTh6:00-8:15 PMBianconi Braker Hall 118
FirstEC 0150AFinancial EconomicsMTW1:30-3:45 PMKutsoati Braker Hall 113
SecondEC 0007BPrinciples of FinanceTWTh6:00-8:15 PMMurphy Braker Hall 113
SecondEC 0011BIntermediate Microeconomic TheoryTWTh10:00 AM-12:15 PMSwitala Braker Hall 113
SecondEC 0050BIntroduction to FinanceTWTh1:30-3:45 PMTurner Bromfield-Pearson 101
SecondEC 0162BInternational FinanceTWTh6:00-8:15 PMKimelman Braker Hall 118

Education
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstED 0130AHuman Development & LearningTTh9:00 AM-12:30 PMSeaton Halligan Hall 108
FirstED 0142AEducation of the Exceptional ChildTTh5:00-8:30 PMBeardsley Lane Hall 100A
FirstED 0161AAnthropology & Sociology of the SchoolMW1:00-4:30 PMVaught Lane Hall 100
FirstED 0168APedagogiesMW5:00-8:30 PMVaught Tisch Library 314
FirstED 0184AGeography CurriculumMW5:00-8:30 PMDaly Eaton Hall 204
FirstED 0191AESTEAM (Science, Tech, Education, Arts, & Math)MW5:00-8:30 PMGuzman Olin Center 218
FirstED 0244AAssessment & Intervention in Learning ProblemsTTh1:00-4:30 PMRogers Olin Center 107
FirstED 0252AGroup Dynamics in Educational SettingsTTh5:00-8:30 PMCarver 26 Winthrop Street 113
FirstED 0274AMethods of School Psychology ResearchTTh1:00-4:30 PMPinto Olin Center 103
SecondED 0130BHuman Development and LearningTTh1:00-4:30 PMSeaton Halligan Hall 108
SecondED 0142BEducation of the Exceptional ChildTTh9:00 AM-12:30 PMSeaton Halligan Hall 111B
SecondED 0162BCritical History of U.S. EducationTTh5:00-8:30 PMPerella Lane Hall 100A
SecondED 0185BEconomics in the Social Studies CurriculumTTh5:00-8:30 PMRono Tisch Library 310
SecondED 0191BArt Education of the Exceptional ChildMW5:00-8:30 PMFurstTBA
SecondED 0249BSocial Justice in SchoolsTTh1:00-4:30 PMPinto Bromfield-Pearson 007

Engineering Psychology
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
12 WeekENP 0149CHuman ErrorsM6:00-9:00 PMDurrani
McEwen
TBA

Engineering Science
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
12 WeekES 0007CThermodynamicsTTh10:30-11:45 AMRezaei Nejad Anderson Hall 306
FirstES 0005AIntroduction to Mechanical Statics & DynamicsTTh4:00-7:30 PMChudyk Halligan Hall 111B
FirstES 0008AFluid MechanicsMW9:00 AM-12:30 PMRamsburg Anderson Hall 210
FirstES 0056AProbability & StatisticsMW6:00-9:30 PMChudyk Halligan Hall 111A

English
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstENG 0086AJane Austen: Novels & FilmTTh1:00-4:30 PMGenster 26 Winthrop Street 113
FirstENG 0191ACThe Childhood Canon & DisneyTTh1:00-4:30 PMKing Tisch Library 314
FirstENG 0191ADShakespeare & FilmTTh6:00-9:30 PMGenster Tisch Library 310
SecondENG 0092BPopular Culture in AmericaTTh1:00-4:30 PMKing Tisch Library 314
SecondENG 0092BADigital RhetoricTTh6:00-9:30 PMCrano Bromfield-Pearson 005

Environmental Studies
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondENV 0182BFood for All: Ecology, Technology, and SustainabilityMW6:00-9:30 PMGomez Olin Center 107

Experimental College
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstEXP 0027AHuman-Animal StudiesTTh6:00-9:30 PMCummings Tisch Library 314

French
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstFR 0003AIntermediate French IMWTh6:00-8:15 PMKelly Olin Center 107
FirstFR 0191AFrancophone Poetry & SongTTh5:00-8:30 PMSchub Olin Center 218

Greek
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondGRK 0181BHistorical Linguistics of Ancient GreekTTh9:00 AM-12:30 PMMahoney Eaton Hall 333

History
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstHIST 0001AInternational Relations in Historical PerspectiveMW1:00-4:30 PMProctor Eaton Hall 333
FirstHIST 0053AEurope To 1815MW6:00-9:30 PMProctor Eaton Hall 333
FirstHIST 0173ASports in American HistoryMW6:00-9:30 PMHerlihy Olin Center 102
FirstHIST 0293ARevitalizing Historic House MuseumsMW6:00-9:30 PMSilberman
Turino
TBA
SecondHIST 0054BEurope Since 1815MW6:00-9:30 PMProctor Eaton Hall 333
SecondHIST 0087BMiddle East/Central Asia: World of IslamMW1:00-4:30 PMShadbash Lane Hall 100
SecondHIST 0171BModern Africa Through Film & FictionTTh6:00-9:30 PMSchaefer Lane Hall 100
SecondHIST 0173BBoston HistoryMW6:00-9:30 PMHerlihy Olin Center 102

History of Art
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstFAH 0053AOrigins of Modern ArtTTh6:00-9:30 PMLaw Tisch Library 304
FirstFAH 0153AOrigins of Modern ArtTTh6:00-9:30 PMLaw Tisch Library 304

Intern. Literary & Visual Studies
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstILVS 0075AJapanese Visual CultureMW6:00-9:00 PMInouye Olin Center 011

Japanese
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstJPN 0113AJapanese Visual CultureMW6:00-9:00 PMInouye Olin Center 011

Latin
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondLAT 0106BOvid: Metamorphoses et AmoresMW9:00 AM-12:40 PMHarrington Eaton Hall 333

Linguistics
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondLING 0191BHistorical Linguistics of Ancient GreekTTh9:00 AM-12:30 PMMahoney Eaton Hall 333

Mathematics
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstMATH 0019AThe Mathematics of Social ChoiceTWTh10:00 AM-12:15 PMGlaser Bromfield-Pearson 101
FirstMATH 0034ACalculus IITWTh10:00 AM-12:15 PMBoghosian Bromfield-Pearson 002
FirstMATH 0042ACalculus IIITWTh1:30-3:45 PMBoghosian Bromfield-Pearson 002
FirstMATH 0051ADifferential EquationsMTWThF9:00-10:30 AMTaylor Bromfield-Pearson 005
FirstMATH 0061ADiscrete MathematicsMTWThF10:45 AM-12:30 PMFaubion Bromfield-Pearson 005
FirstMATH 0070ALinear AlgebraMTWThF10:45 AM-12:05 PMTaylor Bromfield-Pearson 007
SecondMATH 0019BMath of Social ChoiceMTWTh10:45 AM-12:30 PMAbhishek Bromfield-Pearson 002
SecondMATH 0030BIntroduction to CalculusMTWTh10:45 AM-12:30 PMStaff Bromfield-Pearson 007
SecondMATH 0032BCalculus IMTWTh10:45 AM-12:30 PMStaff Bromfield-Pearson 003
SecondMATH 0034BCalculus IIMTWTh10:45 AM-12:30 PMHealy Bromfield-Pearson 005
SecondMATH 0161BProbabilityMTWThF10:45 AM-12:05 PMGarmirian Bromfield-Pearson 101

Mechanical Engineering
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstME 0108AModern Quality ControlTTh6:00-9:30 PMSaigal Bromfield-Pearson 003
FirstME 0126AComputer Integrated EngineeringMW6:00-9:30 PMSaigal Anderson Hall 211
FirstME 0149AGPS & Satellite NavigationTWTh6:00-8:15 PMMisra
Misra
Anderson Hall 210
SecondME 0016BHeat TransferTTh9:00 AM-12:30 PMKastor Anderson Hall 208

Music
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstMUS 0005AMusic as CultureTTh1:00-4:30 PMJankowsky Perry and Marty Granoff Music Center 271
FirstMUS 0010AIntroduction to Music TheoryMW1:00-4:30 PMMcLaughlin Perry and Marty Granoff Music Center 251

Nutrition
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondNU 0101BHuman NutritionTTh6:00-9:30 PMMcKay Perry and Marty Granoff Music Center 271

Occupational Therapy
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstOTS 0102AGross AnatomyTTh8:30 AM-12:30 PMPessinaTBA
FirstOTS 0104ABKinesiologyMW1:00-4:30 PMBrooksTBA
FirstOTS 0276ATopics in Hand & Upper Extremity Rehabilitation IIIMW5:30-9:15 PMBrooksTBA
SecondOTS 0101BPhysiologyMTTh8:30-11:30 AMLeavisTBA
SecondOTS 0103BNeuroanatomyWF8:30 AM-12:30 PMWhitneyTBA
SecondOTS 0194BBSexuality in the Context of AgingMW5:00-8:30 PMStaffTBA

Peace & Justice Studies
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstPJS 0150AWomen, War, and PeaceTWTh10:00 AM-12:30 PMDonahoe Tisch Library 314

Philosophy
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstPHIL 0024AIntroduction to EthicsMW6:00-8:30 PMAmir Bromfield-Pearson 101
FirstPHIL 0033ALogicTWTh10:00 AM-12:15 PMDenby Barnum Hall 114
FirstPHIL 0041AWestern Political Thought IMW1:00-4:30 PMEvrigenis Olin Center 108
FirstPHIL 0052AAestheticsTTh6:00-9:30 PMAmir Bromfield-Pearson 007
FirstPHIL 0150APlato's SocratesTTh1:00-4:30 PMEvrigenis Olin Center 102
SecondPHIL 0001BIntroduction to PhilosophyMW6:00-9:30 PMMcConnell Tisch Library 314
SecondPHIL 0042BWestern Political Thought IIMW1:00-4:30 PMEvrigenis Olin Center 103
SecondPHIL 0054BPhilosophy & FilmMW6:00-9:30 PMDeCaro Tisch Library 304

Political Science
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstPS 0021AIntroduction to Comparative PoliticsMW9:00 AM-12:30 PMArt Lane Hall 100
FirstPS 0041AWestern Political Thought IMW1:00-4:30 PMEvrigenis Olin Center 108
FirstPS 0150APlato's SocratesTTh1:00-4:30 PMEvrigenis Olin Center 102
FirstPS 0172AUS Foreign Policy in the Middle EastMW9:00 AM-12:30 PMMufti Packard Hall 201
SecondPS 0042BWestern Political Thought IIMW1:00-4:30 PMEvrigenis Olin Center 103

Psychology
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstPSY 0012AAbnormal PsychologyTTh6:00-9:30 PMStaff Bromfield-Pearson 005
FirstPSY 0025APhysiological PsychologyMW6:00-9:30 PMCohen Knoepfler Bromfield-Pearson 002
SecondPSY 0001BIntroduction to PsychologyMW6:00-9:30 PMCohen Knoepfler Halligan Hall 111A
SecondPSY 0027BPerceptionTTh6:00-9:30 PMStaff Bromfield-Pearson 002

Spanish
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
FirstSPN 0003AIntermediate Spanish ITWTh6:00-8:15 PMRisse Olin Center 111
FirstSPN 0021AComposition & Conversation ITWTh6:00-8:15 PMFernandez-Garcia Olin Center 113
SecondSPN 0004BIntermediate Spanish IITWTh6:00-8:15 PMOlder Olin Center 218

Studio Art
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
SecondCER 0018C1Beginning CeramicsMW6:00-9:00 PMStaffTBA

Urban & Env Policy & Planning
Session Course #       TitleDaysTimesInstructorRoom
12 WeekUEP 0194CPlanning for Pedestrians & BicyclesTh6:00-9:30 PMChase 97 Talbot Avenue 108
12 WeekUEP 0254CQuantitative ReasoningT1:00-4:30 PMLynch Tisch Library 203
FirstUEP 0194AASustainability & the Food IndustryMW6:00-9:30 PMStaff Olin Center 318
FirstUEP 0230ANegotiation, Mediation, and Conflict ResolutionTTh6:00-9:30 PMBurdick Olin Center 002
SecondUEP 0194BAUrban Political EcologyMW6:00-9:30 PMStaff Olin Center 318

Browse available Community & Alumni Audit courses by selecting topics or area of interest.  Then search by term. 

Apply for a course here.